Porselen Lamine Ankara

Porselen Lamine Ankara – Porselen Lamine Nedir?

Porselen lamineler bir nevi estetik amaçlı kullanılan kaplamalardır Dişlerimizin ön yüzeylerine yaprak inceliğinde yapıştırarak yaptığımız uygulamalardır porselen lamineler estetik amaçlı dişlerin çapraşıklığını giderme dişlerin aralarındaki boşlukları kapatma veya dişlerin üzerindeki renklerdeki ton farklılıklarını giderme amaçlı kullandığımız protetik uygulamalardır. Porselen lamine uygulamalarında vakamızı doğru ve düzgün bir şekilde seçtiğimiz takdirde hem kadınlara hem de erkeklere güvenlik sınırları içerisinde uygulanması son derece mümkün bir yöntemdir

porselen-laminalar

porselen-laminalar

Porselen Lamine – Kompozit Lamine Nedir?

Estetik görünüş kaygısı günümüzde yaşlı genç herkesin ortak problemi haline geldi herkes daha düzgün sıralı ve bembeyaz dişlere sahip olmak istiyor mükemmel bir gülüş birçok kişinin hayali haline geldi ancak diş hekimliği uygulamalarının zaman ve aşama fazlalığı bazı hastaları hayal ettikleri estetik görünüşe ulaşmalarındaki engel haline gelebiliyor işte kompozit laminelerin tek seansta yapılabiliyor olmaları Bu anlamda hastaları cezbeden en önemli özellikleridir hiç sağlam aşındırılmaması ve çok az diş dokusu aşındırılması önemli tercih nedenlerinden biridir dişlerin yüzeyleri çok hafif pürüzlendirilerek kompozit lamine için tutuculuk sağlanır özel dolgu materyallerinin dişe yapıştırılması ve şekillendirilmesi ile uygulanabileceği gibi bazen ağız içinde hazırlanıp özel yapıştırıcılarla da yapıştırılabilirler laboratuvarda hazırlanıp yapıştırılan bu kompozit lamineler 2. bir seans gerektirirler .

Kompozit Lamine Uygulanabilecek Durumlar Nelerdir?

Ön dişlerdeki kırık vakalarında, ön iki diş arasında boşluk olduğu durumlarda boşluğun kapatılması istendiğinde dişlerin yüzeyleri düzgün olmadığında Ön dişlerin boylarının uzatılması istendiğinde dişlerin ön yüzeyinde bazı defektler olduğunda ön dişlerde büyük eskimiş ve renklenmiş dolguları olduğunda kompozit lamineler kullanılabilir.

Porselen Lamine Ankara – Porselen ve Kompozit Dolgular Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ikiside estetik dolgudur. Diş rengindedir, dişi taklit eden bir dolgudur. kompozit dolgu ağız içinde uygulanır. çürük temizlendikten sonra hemen uygulanır parlatılır ve bitirilir.

Porselen dolgular ise indirekt uygulamalı dolgulardır. çürük temizlenir oradaki kavite dediğimiz boşluktan ölçü alınır. Bu laboratuvarda porselen olarak şekillendirilir, o porselen inley yada onley diş üzerine uygun materyallerle yapıştırılır

Porselen dolgu daha sert çiğneme  basınçlarına daha dayanıklıdır. ancak yapıştırma işlemi hijyenik ve doğru yapılmazsa daha çabuk düşebilir. Bu da onun uygulamasındaki hassasiyeti belirliyor. Eğer bu hassaslıkta yapılırsa iyi bir uygulamadır. parlak yüzeyleri olduğu için uzun ömürlüdür, kompozite göre daha başarılıdır. Ancak dediğim gibi doğru uygulama ve doğru kavitasyonu yapılması lazım. Doğru yapıştırmanın yapılması lazım. Eğer bunlar yapılmazsa çok sık düşüp hastayı da hekimi de strese sokabilir.

İyi bir uygulama yapılacaksa porselen dolgu. onun yapılması uygun değilse mümkün değilse ya da tutuculuğu zayıfsa o zaman kompozit dolgu ile restorasyon yapılmalı. ama çürük ağızda bırakılmamalı ve mutlaka kişinin dişsel devamlılığı sağlanacak uygulama yapılmalı.

Daha fazla bilgi için porselen lamine ankara linkine tıklayınız.