Pembe Estetik Nedir?

Pembe Estetik Aslında Nedir?

İnsan yüzünde Diş ve diş etleri gerçekten estetik olarak çok çok önemlidir. Örneğin dişlerde çapraşıklık varsa, renk bozuklukları varsa gülerken diş etleri çok görünüyorsa, kırmızıysa, rengi bozulmuşsa, mor bir renk almışsa bu insan yüzüne kesinlikle antipatik bir görüntü sağlar. Dolayısıyla bunların sağlıklı bir hale gelmesi lazım zaten sağlık olanda estetiktir. Yani diş etlerinde eğer renk bozukluğu varsa, bunlar tedavisinden sonra pembe bir hal alırlar. Buna pembe estetik denir. Hatta bunu sağlamak tek seansta yapılabiliyor artık. Örneğin diş eti estetiği ile tek seansta bunlar halledebilirler. Eğer diş etinizi de bir bozukluk varsa yaptığınız işlem ne kadar güzel olursa olsun, bağ dokusu dişleri bırakacağı için zamanla sallanırlar ve düşerler. Dolayısıyla diş kayıplarına da yol açarlar. Bu sebeple önce hastaları diş eti sağlığına çok dikkat etmeleri gerekir. Bunun tedavisi yönüne gitmeleri gerekir. Bu tedavi yöntemi de söylediğiniz gibi tek seansla halledilebilir.

Pembe Estetik

Pembe Estetik

Pembe Estetik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı hastalarda, diş etlerinde siyah lekeler görülür. Bunlar tek tek olduğu gibi toplu halde de görülebilir. Güldüklerini zaman diş etlerinde kahverengiye yakın, siyaha yakın renkleşmeler görülür. Bunlar melanilerin bir araya toplanması ve yoğun pigmentasyondan dolayı olan renkleşmelerdir. Bu renkleşmeler önceden periodontal cerrahi yada lazer uygulamalarıyla da geçirilebiliyordu. Hatta bazen gaz expozisyonları ile de tedavi edilebiliyor. Ama bunlar da çok başarılı olunmuyordu. Çünkü çeşitli enfeksiyonlara yol açabiliyordu. Dişte incelemeler veya kalınlaşmalar transplantasyon yapıyordu. Şimdi çok yüksek teknolojilerle bu diş eti renkleşmelerine, 15.20 dakikalık kısa sürelerde %98 başarı ile bir daha tekrar etmeyecek şekilde de tedavi şansımız var.

Çok yüksek teknoloji pembe estetik, diye bahsedilen şey aslında güldüğü zaman diş etleri çok gözüken hastaların ihtiyacı olan şeydir. Yani güldüğümüz zaman dişten çok daha fazla diş eti gözüküyor ise, mutlaka bir müdahale gerekir. Çok estetik bir görüntü oluşturmaz. Bunun için yaptığımız tedavi çeşitleri vardır. Eğer diş eti gereğinden fazla dişin üzerine doğru uzamışsa ve fizyolojik olarak çok daha basit düzeltilebilecek bir şeyse, bu küçük bir müdahale ile bir hafta içerisinde iyileşebilecek bir tedavi ile çok güzel bir hale getirilebilir. Ancak bazı vakalarda diş eti gerçekten çok fazla gözükür. Bu görüntüyü küçük müdahale ile halledilemeyebilir. Onun için cerrahi müdahale uygulamak gerekir. Cerrahi müdahalede, diş boyumuzu düşünürsek dişetini daha yukarıda bahsettiğimiz diş eti çok gözüküyor ise, diş etini daha az gözüküyor hale getirmek, dişin boyunu daha uzun göstermek için cerrahi müdahale uygulanır. Bu cerrahi müdahalede sadece diş etine aynı zamanda, diş etinin altındaki kemik dokusuna da yapılan müdahale ile gerçekleşir. Sağlık çerçevesinde kalması için bazen de dudak dokusu, güldüğümüz zaman çok yukarı çekiyor ise, buna küçük botoks uygulamaları ile dudağın çok fazla yukarı çekmesi engellenebilir. Olması gereken sınırda kalması sağlanabilir. Bütün bunlar pembe estetik içerisinde uygulanan tedavi yöntemleridir.