Pedodonti, Pedodontist Nedir?

Pedodonti

Pedodontist 0-16 yaş arası bireylerin diş tedavilerini gerçekleştiren uzmanlaşmış diş hekimidir. Pedodontist’e gitmenin en büyük avantajı sizin için çocuğunuzun diş hekimi korkusu olmadan bir masal dünyasının içindeymiş gibi tedavilerini gerçekleştirilecek olmasıdır. Bunun dışında pediontist diş ve çenelerin gelişimini analiz ederek eğer var olan bir sorun varsa, büyüme pateninde bir yanlışlık varsa fonksiyonel tedavi ile henüz gelişim devam ederken büyümeyi yönlendirerek bu sorunu ortadan kaldırabilir. Böylelikle ileride ortodontik tedavi görülmesini gerek kalmaz yada iskeletsel olarak bozuk olmasının önüne geçilmiş olur.

Pedodonti

Pedodonti

Pedodonti Nedir? Pedodontis Nedir?

Pedodonti çocukların ağız ve diş sağlığına inceleyen bilim dalıdır. Pedodontist ise bu dalda hizmet veren diş hekimine verilen isimdir. Bu dalın kapsamında özellikle çocukların diş çürükleri diş çürüklerine bağlı oluşan apseler, çocukların oyun oynaması sırasında dışarıda gezerken yada arkadaşları ile birlikteyken geçirdikleri travmalar sonucunda meydana gelen diş kırıkları ve bunları inceleyen bilim dalına verilen isimdir.

Çok küçük yaşlarda çocuklar ağız bakımını tam olarak yapamayacağı için bazen çürükler oluşmaktadır. Oluşan çürükler tedavi edilmek suretiyle dolguyla amputasyonlar kanal tedavi ile tekrar dişi kullanılır hale getirilebilir. Ancak tedavi edilemeyen süt dişleri çekilir ve diş eksikliği meydana gelir. Bu eksiklik dişlerin yerinden kaymasına neden olur. Boşluğa doğru diğer dişler yol almasın diye tutucular yapılır pedodonti çocuk dişleri ile ilgilenen diş hekimliğinin önemli bir dalıdır. Mutlaka çocukların dişleri bakımla düşme yaşına kadar özellikle süt dişleri tutulmalıdır.

Ebeveynler Ne Yapmalı?

Süt dişlerinin mineleri daimi dişlere oranla daha ince olduğu için çürüğe karşı çok hassastırlar. Bu nedenle çocukların süt dişlerinin bakımı ebeveynler tarafından çok sık olarak kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra çocukluk döneminde dişlenme periyodu aldatıldığı için bu dönemde fırçalama alışkanlıklarında bozulmalar, beslenmede güçlükler meydana gelebilir. Bu nedenle bu dönemi çok hassas irdelemek gerekir. Ayrıca pedodontistler sadece çocuk diş hekimliğinde süt dişlerinin sağlığı ile ilgilenmezler, diş sağlığının devamının ve kontrol edilmesinde de önemli rol oynayan pedodontistler çocukların ilk süt dişleri çıktıktan yani yaklaşık 6 aydan 15 yaşına kadar ağız ve diş sağlığı ile ilgilenirler. Bu dönemde ayrıca yanlış yutkunma, parmak emme, dil emme gibi kötü alışkanlıkların engellenmesini sağlayarak ileride meydana gelebilecek ortodontik bozuklukların da düzeltilmesinde mi engellenmesini önemli rol oynarlar.