Panoramik Röntgen

Panoramik Röntgen

Diş ve ağız sağlığı için radyolojik görüntüleme oldukça önemlidir. Dental radyoloji hekimlere teşhis ve tedavi esnasında sorunların tespitinde yardımcıdır. Dişlerdeki çürüklerin tespitinde, implant yerleştirilmesinde ayrıca ortodontik tedavi esnasında dental röntgenler oldukça gereklidir. Kliniğimizde panoramik röntgen ve tomografi ayrıca dişlerin daha küçük bir alan ışınlanarak görüntülendiği periapikal film çekilmektedir.

Panoramik röntgen ile dişlerin tümünü tek bir film üzerinde iki boyutlu olarak gösterilebilir. Böylece panoramik röntgen kullanımıyla hastaların tedavisi eksiksiz ve hızlı bir şekilde planlanabilmektedir.

Panoramik Röntgen

Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen ile dişlerde klinik olarak görülemeyen çürük ve patolojilerin belirlenmesi çene kemiklerinde oluşan kistlerin, gömülü dişlerin tespiti tümör gibi oluşumların fark edilmesi mümkündür.

Çene ile ilgili gömülü diş ameliyatları, implant cerrahisinde ilgili bölgeden alınan panaromik röntgen ile doktor operasyon bölgesini daha geniş olarak görüntülenebilir ve bu da operasyon başarısını arttırır.

Panoramik röntgen ile tüm ağız tek film ile görüntülendiğinden konvesyonel yöntemlerle çekilen tüm ağız filmlere oranla hastalar daha az radyasyon maruz kalmış olurlar. Dünyada yaygın olarak kullanılan panoramik röntgen son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır.