Lamine Diş Nedir?

Lamine Diş Nedir?

Laminate ya da halk arasında lamine olarak bilinen tedavi, kısa sürede hastanın gülüşünü tamamen düzeltebildiğimiz oratik ve estetik bir tedavi yöntemidir. Hollywood smile dediğimiz televizyonlarda izleyebileceğiniz kadar estetik bir gülüş elde edebileceğimiz gülüşleri, lamine sayesinde yapabiliyoruz. Yapımında 2 malzeme kullanıyoruz. Kompozit ve porselen. Tabi burada teknoloji ve bilgi devreye giriyor. Kompozit, dolgu yaparken kullandığımız bir malzeme olup estetik olarak iyileştirilmiş halleriyle lamine yapılabilir. Ancak günümüzde artık cad– cam sistemi sayesinde ağızdan ölçü bile almadan dijital sistemle 3 boyutlu bir diş tasarımı yapıp porselenden lamineler üretmek mümkün. En geç 1 gün içerisinde bitirildiği için geçici bir diş kullanımına ihtiyaç olmamakla birlikte bazen birkaç saat içerisinde de bitirilebilir. Yani sabah geldiğiniz klinikten akşam farklı bir gülüş ile çıkmak mümkün.  

Lamine yapılırken zirkonyum ya da diğer kaplamalar gibi dişe çok zarar verilmez. Tabi bazı durumlarda lamine ile düzeltilemeyecek kadar ileri konumlardaki dişlere zirkonyum ile tedavi de mümkün. Yaklaşık diş yüzeyinden 0.7 milimetre pürüzlendirme yapılarak yani neredeyse hiç zarar verilmeden diş hazırlığı bitirildikten sonra dijital kamera ile dişin görüntüsü cad– cam sistemine aktarıldıktan sonra dişlerin formu, şekli gibi düzenlemeler cad cam sistemi ile yapılır. Daha sonra dişin rengine uygun hazır bloklardan oluşturulan diş tasarımı minimal hassasiyetle kazıyıcı kollar vasıtasıyla oluşturulur. Yani hiçbir el değmeden lamineler hazırlanır. Sonrasında lamineler ağızda kontrol edilerek uyumlandırılır ve parlatılıp yapıştırma aşamasına geçilir. Kısa süren yapıştırma işlemi sonrasında hasta laminelerini kullanmaya başlayabilir.  

Kullanım açısından ufak sınırlandırmalar dışında gayet kolaydır. Laminelerin neredeyse iki kağıt kalınlığında dişler olduğunu ve tamamen estetik amaçla yapıldığını aklınızdan çıkarmadığınız sürece genelde 10 yıl boyunca sorunsuz kullanılabilirsiniz. 10 yıl sonra ise lamineler gerekirse değiştirilebilir. Dişe zarar verilmeden yapıldığı için özellikle genç hastalar ya da zirkonyum dışında çözüm arayan hastalar için en kullanışlı yöntem lamine olacaktır. Tabi bu işlemin tecrübeli ve estetik bakış açısı iyi olan bir hekim tarafından yapılması gerekir. Bu nedenle hekim, kullandığı yöntem ve malzeme gibi konuların iyi araştırılması gerekir. Cad – cam sistemi ile yapılan son teknoloji bloklar ilk tercihler arasında olmalıdır.

Güzel gülüşler dilerim… 

Dt. Ediz Cem TÜRK