Köpekbalığı Dişi Dolgusu

Köpekbalığı Dişi Dolgusu

Köpekbalığı dişi dünyadaki en sert dişlerden biridir. Köpekbalığı dişi maddesi temel olarak flüorür hidroksiapatit olarak adlandırılan bir mineralden oluşur. Köpekbalığı dişi dolgusu da bu aktif bileşeni içerir.

Ne kadar güçlü olduğu, sahillerde bulunan milyonlarca yıl öncesine ait köpekbalığı dişlerinin halen çok keskin ve çok sert olmasıyla kanıtlanmıştır. Bundan hareketle köpekbalığı dişi dolgusu fikri çıkmıştır. Köpekbalığı dişinin kimyasal formülü laboratuarlarda çoğaltılmıştır.

Köpekbalığı Dişi Dolgusu

Köpekbalığı Dişi Dolgusu

Köpekbalığı dişi dolgusu çürük temizlendikten sonra diğer dolgularda olduğu gibi sadece boşluğu doldurmakla kalmaz aynı zamanda dişi tedavi eder. Köpekbalığı dişi dolgusu kendisini tamir edebilme yeteneğine sahiptir. Köpekbalığı dişi dolgusu dişe uyguladıktan bir hafta kadar sonra dolgu dişin rengini almaktadır.

Dünya ülkelerinde 15 yılı aşkın süredir uygulanan köpekbalığı dişi dolgusu ülkemizde 5-6 yıldır uygulanmaktadır. Neredeyse tamamen biyouyumlu olması ve hızlı, kolay bir şekilde hazırlanabilmesi nedeniyle çocuklarda da kolayca uygulanabilmektedir. Biz diş hekimleri için ve çocukların velileri için iç rahatlatacak bir çözüm sunuyor.