Dijital Tomografi

Dijital Tomografi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Diş hekimliğinde teşhis ve tedavi açısından görüntüleme yöntemleri oldukça önem arz etmektedir. X-ışınlarının keşfinden bu güne teknolojinin de ilerlemesiyle, görüntü elde etmede önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Geleneksel yöntemlere ilaveten dijital tomografinin üretilmesi ve diş hekimliğinde kullanılmaya başlanmasından sonra 3 boyutlu dijital tomografi ile görüntüler (3D) elde edilmiştir. Bilgisayar yazılımlarıyla bu görüntüler üzerinden farklı kesitler elde edilerek objelerin uzaysal olarak her yönden incelenmesi sağlanmıştır.

Dijital tomografiler daha kısa aralıklarla kesitler alarak ayrıntılı ve net görüntüler elde etmekte ve bu kesitler birleştirilerek bilgisayar ortamında renklendirilip 3D görüntüler elde edilmektedir. Sunduğu geniş imkanlarından dolayı endodontik tedavide, ortodontide, ağız diş ve çene cerrahisinde, pedodontide ve protetik ve implant uygulamalarında oldukça geniş kullanım alanı bulmaktadır.

Sonuç olarak eski tomografi sistemine göre daha başarılı ve daha net görüntüler elde edilmekte ve tedavi için daha net kararlar alınmasına olanak tanır. Ayrıca bilgisayar ortamında renklendirilip 3 boyutlu haliyle görüntülenme imkanı geniş imkanlar sunması tedavi aşamalarını oldukça kolaylaştırmıştır.

Dijital Tomografi

Dijital Tomografi

Dijital tomografinin avantajları:

• Periapikal, oklüzal, panoramik gibi 2 boyutlu filmlerin yetersiz kaldığı durumlarda implant planlaması, çene içi kist ve tümör benzeri patolojilerin görüntülenmesinde 3 boyutlu dijital tomografi büyük kolaylık sağlamaktadır.
Dijital tomografi ile radyasyon dozu geleneksel (konvasyonel)  tomografilere göre azaltılmıştır.
Dijital tomografi ile elde edilen görüntüler üzerinde ölçümler kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Böylece implant cerrahisinde uygulanacak implantın çapı ve boyu dijital tomografi ile alınan görüntü üzerinde implant cerrahisinden önce planlanabilmektedir.
• Panoramik filmler de kemik yoğunluğu bilinemez ancak dijital tomografi ile alınan görüntülerde kemik yoğunluğu sayısal kesinlikle bilinebilir.

Çene yüz bölgesindeki ameliyatlardan önce planlama yapılmak için

İmplant yerleştirmeden önce cerrahi şablon yapımında

Burun boşluğu sinüs boşluğu mandibular sinir gibi anatomik yapıların incelenmesinde

Kemik kalite ve yoğunluğunun incelenmesinde

Çene ekleminin incelenmesinde

Gömülü dişlerin pozisyonlarının belirlenmesinde

Kist ve tümör benzeri yapıların incelenmesinde

Kök kırıklarının incelenmesinde

Kemik grefti uygulamasında kullanılabilir.