Batıkent Diş Dolgu

Konservatif Diş Tedavisi / Dolgu

Çağımızın en yaygın hastalıklarından olan diş çürüğü, diş sert dokularının asitler tarafından yumuşatılmasıyla oluşur. Bu asitler, diş aralarına sıkışan besin artıklarının fırçalama ve diş ipi kullanımıyla tamamen uzaklaştırılamaması sonucu, bakteriler tarafından parçalanmasıyla ortaya çıkar.

Diş çürüğü, sıcak, soğuk, tatlı gibi uyaranlarla başlangıçta hafif, tedavi edilmezse giderek artan ağrı şeklinde rahatsız edici bir durum yaratır. Bu tip belirtiler mevcutsa, derhal diş hekimine başvurmak önemlidir.

Çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmak için, önce çürümüş diş dokusu  uzaklaştırılır, etkilenen alan temizlenir ve oluşan boşluk uygun dolgu malzemesi ile doldurur. Bu işlem içim kullanılan malzemeler, amalgam, kompozit, kıymetli metaller ve porselendir.

Estetik gereksinimler sebebiyle diş aralarının kapatılması, diş boylarının ve formlarının düzenlenmesi de uygun materyallerle kolaylıkla, yapılabilmektedir. Bu işlemler için genellikle tek seans yeterli olurken, anestezi uygulamasına da çoğu zaman gerek kalmamaktadır.

Diş çürüğü, gerekli ağız bakım uygulamaları yapılarak önlenebilir. Ayrıca yılda 2 kez yapılması uygun olan diş hekimi kontrolü ile de erken teşhis sağlamak mümkün olacaktır.