Aynı Gün İmplant Tedavisi

SORUNSUZ TEDAVİ İÇİN “3 BOYUTLU İMPLANT PLANLAMASI”

Tıp alanındaki ilerlemeler günümüzde tedavi süreçlerinin daha ağrısız geçmesine ve kısa sürede tamamlanmasına olanak sağlıyor. Diş sağlığı ve estetiği açısından oldukça önemli olan implant tedavisi de akıllarda soru işaretleri bırakan tedavilerden biri. Ancak implant tedavisi yeni teknikler ve özellikle 3 boyutlu planlamayla artık çok daha kolay ve ağrısız gerçekleştirilebiliyor. Tedavinin başlangıç noktasındaki planlama ve hazırlık kısmı son derece önemli!

Dental implantolojide güvenli implant planlaması ve yerleştirilmesi son dönemde ortaya çıkan önemli gelişmelerden biri. İmplant tedavisinde planlama, cerrahi operasyon ve protetik restorasyon ise sırasıyla giden tedavi basamaklarını oluşturuyor. Üç boyutlu planlama protokolünde tedavi süreci simüle edilmiş protetik restorasyon, operasyon ve planlama sırasıyla ilerliyor. Bu da implantların yerleri, boyutları ve sayısının hastanın bitmiş protezi üzerinde planlanması anlamına geliyor. Bu sayede protezde meydana gelecek planlama hataları daha baştan ortadan kaldırılabiliyor.

İmplant Planlama İle Hataya Yer Yok

Bilgisayarlı tomografilerden (BT) alınan görüntülerin bilgisayar programlarında işlenmesiyle elde edilen görüntülerde yapılan planlama, cerrahın cerrahi esnasında yapacağı hataları minimale indiriyor. İmplant uzunlukları ve diğer işaretler daha planlama aşamasındayken kontrol ediliyor. Her implantın yeri, açısı ve derinliği dikkatlice planlanıyor.

BT görüntülerini temel alan bilgisayarlı görüntüleme programı SimPlant sistemi, kemik kalitesi değerlendirilerek implantların üç boyutlu ortamda planlamasını sağlıyor. Kemik miktarına bağlı olarak her implantın uzunluğu belirlenebiliyor. Eğer hastanın anatomisi uygunsa, bütün implantlar aynı boyda seçilebiliyor. Bu sayede implant ameliyatı da kolaylaşıyor.

İyi bir gülüş için iyi bir bakış açısı! Tarama protezi, yerleştirilecek implantların bitmiş protezdeki konumlarının bilgisayarda simüle edilmiş çene modelinde planlanması için gerekli bir ön protezdir. Bu protez sayesinde, sonuç proteze göre implantların konumunu, sayısını ve boylarını belirlemek son derece kolay. Ayrıca implantların birbirlerine göre olan eğimlerini belirlemek ve değiştirmek de mümkün. Tarama protezinin en önemli avantajlarından biri de estetiksel ihtiyaçlar konusunda iyi bir bakış açısı sağlaması. Tarama protezi, yapılacak daimi protezin diş dizimini görmeyi sağladığından implantlar da buna göre planlanabiliyor. Tarama protezine ve BT’ye dayanarak, planlamada, hastanın estetik talepleriyle var olan biyolojik yapı arasında bir köprü kuruluyor.

Tarama proteziyle elde edilen BT görüntülerinde implantların yerleştirileceği bölgeler belirleniyor. Böylece cerrahi sonrası yapılacak daimi protezin tipi netleştiriliyor. Geçici protezden hazırlanan tarama protezi, hastanın dikey boyutuna ve gülme hattına uygun hazırlandığından implant yerleşimi sonrası restore edilecek boşluk bilgisayarda görülebiliyor.

Bu sayede dişlerin görünürlüğü gibi faktörler göz önünde bulundurularak, daimi protezin hibrit bir protez ya da köprü protezi alternatifleri önceden tespit ediliyor. Bu hem hekim açısından hem de yapılacak protezin tipiyle ilgili hastanın bilgilendirilmesi açısından önemli bir avantaj sağlıyor.

Dijital İmplantlarda Ağrı ve Kesi Yok!

“Punching” denen işlem sayesinde cerrahi kılavuz yerinden çıkarılmadan implantasyon yapılabiliyor. Bu amaç için tasarlanmış özel bir frez kullanılıyor. Planlamaya dayanarak, osteotomi için işleme pilot frezle başlanıyor. Frezleme işlemine, final freze gelinceye kadar tüpler çıkartılmadan devam ediliyor. Frezleme tüplerini çıkarıldıktan sonra implantlar rehber üzerinden yerleştiriliyor. Böylelikle herhangi bir kesi veya kanama söz konusu olmuyor.

Dental implantların restoratif işlemlere uygun konumlandırılması için birçok teknik kullanılıyor. Bunların arasında en sık kullanılanları kişiye özel hazırlanan cerrahi rehberler… Genellikle cerrahi öncesi hastadan alınan ölçülerde implantların konumunu ve sayısını belirlemek amacıyla hazırlanan bu rehberler, hekime yardımcı olmakla beraber çok belirgin bir fayda sağlamıyor. Bunun nedeni planlamanın ölçü üzerinden elde edilen alçı modelde yapılmış olması. Çoğunlukla implantların yerleştirilmesi için belirlenen bölgelerde cerrahi esnasında görülen kemik yetersizlikleri, planlamanın değişmesine yol açıyor. Dental implantolojide son dönemde gelişen 3 boyutlu tedavi planlaması tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek bir yöntem olarak ön plana çıkıyor.