Ağız Kokusu Hakkında Merak Edilenler

Ağız Kokusu Hakkında Merak Edilenler

Gece yattığımızda ağzımızı genellikle bir burun probleminiz yoksa kapalı olarak tutarız. Bu durum ağzımızın içindeki ölen hücrelerin birtakım mikropların ortaya çıkardığı toksinlerin uzaklaşması için bir engeldir. Aynı zamanda gece tükrük sağlığımızın azalması da meydana gelen bu kokulu bileşenlerin ağızdan uzaklaşmasını engeller. Bundan dolayı da kişi sabah uyandığında ağzında kötü bir tat ve koku hisseder. Bu patolojik bir durum anormal bir durum değildir. Sabah kalktığımızda ağzımızdaki kokunun su içilmesi ya da dişlerin fırçalanması ile ortadan kaldırılması mümkündür.

Ağız kokusunun en önemli sebebi dişler ve dildir. Dişlerin kemikteki oyuntuları ile birlikte arada kalan mağara gibi kısımlarda mikroplar üreyebilir ve birtakım kokulu sülfür gazları üretebilirler ama en önemlisi dildir. Dilde parmaklarımızın arasındaki gibi uzantılar ve aralarda çukurlar vardır. Bu çukurlar da özellikle dilin arka kısmında çok derinleşir. Derinleşen çukurların temizlenmemesi, burada gıda artının kalması, mikropların burada birikmesi, bu gıda parçalarını parçalaması ile birlikte kokulu bir takım gazlar özellikle sülfür gazları ortaya çıkar. Bunun dışında kulak burun boğaza ait olarak bademcikleri iltihabı, sinüzitlerin iltihabı ve burundaki bir probleme bağlı olarak geniz akıntısının olması da ağızda kokuya neden olan ikinci en önemli nedendir.

Ağız kokusu hakkında merak edilenler

Ağız kokusu hakkında merak edilenler

Mide sorunları ağız kokusu yapar mı?

Ağız kokusunun hakkında sindirim sistemi ile ilgili nedenlerinden bir tanesi de mide hastalıklarıdır. Eğer midede helikobakter pilori gastriti var ise beraberinde reflü durumu söz konusuysa ağız kokusu kaçınılmazdır. Helikobakter pilori etraftaki üreyi parçalayarak amonyak yapar ve eğer reflüye neden olan bir yemek borusu mide arasındaki gevşeklik durumu söz konusuysa da ağız yoluyla bu amonyak dışarı atılarak ağız kokusuna neden olur. Normalde yemek borusu mide arasında tek yönlü çalışan kapı eğer sağlam ise hastanın geğirme dışında yani bu kapının açılması dışında ağız kokusu olmaz. Reflü durumu mutlaka ağız kokusu ile birlikte düşünmelidir. Midede eğer bir ünser yada midede bir kanser olup midenin boşalımında bir zorluk yaratıyorsa yada midenin hareketleri zorlaşıyorsa bunun karşılığında midenin içerisinde boşalması gereken gıda boşalmıyor, bekliyorsa bu gıdanın çürümesi kaçınılmaz. Çürüyen gıdalarda uçucu bir takım pis kokulu sülfür gazları ortaya çıkarır. Bu da ağız kokusu olarak karşımıza çıkar.

Sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanan ağız kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu hakkında gözden kaçan bir diğer olayda sindirim sistemi hastalıklarıdır. Eğer hastada ağız kokusunun sürekli olduğunu söylüyor diş ve kulak burun boğaz yönünden herhangi bir sorun olmadığı söyleniyorsa ve hasta şeker hastası yada böbrek yetmezliği hastası değilse sindirim sistemi mutlaka araştırılmalıdır. Yapılacak olan bir gastroskopi ile yemek borusundaki divertikül dediğimiz cetleşmeler yahutta yemek borusu ve midede görülecek olan iltihabı veya kanser türündeki hastalıkların tanısı hemen konulabilir. Tanı konulduktan sonra da ilgili hastalığa göre tedavi uygulanması gerekir. En önemli sorunlardan birisi yemek borusu ile mide arasındaki kapak sisteminin gevşekliği ile birlikte midede helikobakter pilori dediğiniz mide mikrobuna ayit gastritin bulunmasıdır.

Bu mikrop ortamda sürekli bulunan üreyi parçalayarak amonyak haline getirir ve amonyak ağız yoluyla atılarak ağız kokusuna neden olur. Mutlaka helikobakter pilori dediğimiz bu mikrobun ortadan kaldırılması ağız kokusuyla başvuran hastalarda önerilmektedir. Mikrobun ortadan kaldırılması yanı sıra reflüye yönelik tedbirlerin alınması, kişinin gece yatmadan iki saat önce yemeyi içmeyi bırakması, yağlı yemeklerden uzak durması da hastadaki ağız kokusunun gitmesine neden olur. Helikobakter pilori ülkenize yüzde 80 dolayında bulunan bir bakteridir. Bu yüzden de ağız kokusu olan insanlar da özellikle diş hekimi, kulak burun boğaz uzmanı sizde bizim tarafımızdan açıklanabilecek bir ağız kokusu nedeni yok diyorlarsa akla gelmeli ve bir gastroenterolog tarafından araştırılmalıdır. Tedavisi ağız kokusu kesin çözümü olabilir.