Ağız Bakımı Arayüz Fırçası Nedir?

Ağız Bakımı – Arayüz Fırçası Nedir?

Arayüz fırçası ağız bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. Arayüz fırçası diş ipinin ulaşamadı iki dişin arasında diş etinin kapattığı alanın temizlenmesine yarar. Özellikle diş eti çekilmesi olan hastalar için kullanımı zorunludur. Daha önceleri ülkemizde çok farklı boyutlarda arayüz fırçaları olmadığı için her hastamızı öğreniyorduk. Artık her renk ve boyutta arayüz fırçamız bulunmakta. Bu yüzden ağız bakımı ve temizliğinin vazgeçilmez bir parçası olan bu arayüz fırçalarının kullanımı artık zorunlu. Arayüz fırçalarını kullanırken herhangi bir macun uygulamasına gerek yoktur. Arayüz fırçaları eğer bükülürse tekrar elle düzeltilerek kullanımına devam edebiliriz. Yani arayüz fırçaları tek kullanımlık değildir. Fırçamız yanına kadar arayüze sağlıklı bir şekilde uygulanana kadar kullanabiliriz.

Arayüz fırçası nasıl kullanılır?

Arayüz fırçaları kullanılırken macun uygulamasına gerek yoktur. Sadece suyla arayüzlerin temizlenmesi yeterlidir. Ancak arayüz fırçası uygularken mutlaka yere paralel uygulanması gerekir, aksi takdirde dişin içine doğru uygulamaya çalışırsanız diş etinde zarar verirsiniz. Dişimizi temizlemeye çalışırken daha fazla zarar vererek hassasiyetin oluşmasına neden olabiliriz. Alt çenede de üst çenede de uygularken mutlaka yere paralel uygulamamız gerekir. Bu uygulama sonrasında çok başarılı bir şekilde arayüzdeki bütün artıkları uzaklaştırmış oluruz. Bir diğer önemli unsur sa arayüz fırçası mutlaka diş temizliği yapıldıktan yani dişlerimizi fırçaladıktan ve diş ipi uygulandıktan sonra en son uygulamamız gerekir. Dört dörtlük ağız bakımı için öncelikli olarak dişlerimizi güzelce fırçalanmalı sonrasında diş ipi uygulamalı ve en son olarak da diş hekiminizi önerdiği boyuttaki bir arayüz fırçası uygulayarak ağız bakımı ve temizliğini tamamlamalıyız.

Ağız Bakımı Arayüz Fırçası

Ağız Bakımı Arayüz Fırçası

Diş fırçalarken dilimizi fırçalamalı mıyız?

Dişler vücut sağlığının başlangıç noktasıdır. Ağzımızda yer alan bakteriler bütün vücut sağlığımızı etkiler. Bu yüzden doğru ve güzel bir ağız bakımı ve ağız sağlığı gerçekten bütün vücut sağlığımız için çok önemlidir. Güzel bir ağız bakımının bir parçası da dilin fırçalanmasıdır.  Dilin fırçalanması sırasında mutlaka güzel bir dil fırçası kullanılmalıdır. Bazı fırçaların arkası dil fırçası olarak kullanılabilmektedir. Ayrı dil fırçaları bulunmaktadır. Eğer ki bunların hiçbiri yoksa diş fırçasını da dil fırçası olarak kullanabiliriz. Dili fırçalamanın amacı başlangıçta dilde yer alan papillaların arasında yerleşen bakterileri uzaklaştırmaktır. Özellikle sigara kullanan hastalarda uzayan papillaların arasındaki boşlukta artar. Bu boşluğa yerleşen bakterilerin orada kokuşması sonucu ağızda koku ve kötü bir tat oluşur. Özellikle sigara kullanan hastalarımızın dillerini fırçalamayı asla ihmal etmemesi gerekir. Özetle dil fırçalamak ağız bakımının bir parçasıdır ve her fırçalamada dilimizi de fırçalamamız gerekmektedir.

Diş fırçası nasıl temizlenir?

Diş fırçasının temizlenmesi bizim için çok önemlidir. Çünkü ağız yoluyla vücudumuzda bütün bakterileri diş fırçasından da alabiliriz. Diş fırçanızı temizlemeden önce mutlaka üzerinde herhangi bir macun artığı kalmadığından emin olmamız gerekir. Macun artığı olmayan diş fırçanızı sadece suyla temizlememiz gereken. Herhangi bir sabun ya da deterjan asla uygulamamız gerekir. Diş fırçasının başlığını özel koruyucu başlıklarla muhafaza edebiliriz. Böylece bakterilerden uzak tutmuş oluruz. Ancak bu başlığında mutlaka hava alır şekilde bakteri üretimine neden olmayacak şekilde olması gerekir. Temiz bir diş fırçası ile yapılan ağız bakımı sonrasında uygulanan diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı ağız bakımının dört dörtlük olmasını sağlayan en önemli unsurlardandır.